Mezinárodní workshop “HISTORICAL CONTEXTS AND FUTURE PERSPECTIVES OF SOCIAL WORK EDUCATION”

 

 

 

Praha, září  2020

V září proběhl dlouho plánovaný a připravovaný mezinárodní workshop, vedený v anglickém jazyce. Podařilo se nám zajistit krásné prostory ve Skautském institutu přímo v historickém centru Prahy v blízkosti Orloje na Staroměstském náměstí. Chtěli jsme, aby se  všichni naši hosté – jak zahraniční, tak čeští, nejen dobře cítili, ale zároveň měli možnost navštívit místa, která jsou historicky cenná, ale jinak obtížně dostupná.

Poslední dny před workshopem byly velmi napjaté, protože začaly stoupat  počty nakažených covidem 19. Obávali jsme se, že naši zahraniční hosté, ale i mimopražští účastníci z našich partnerských škol svoji účast zruší. Byli jsme příjemně překvapení a vděční, že kromě účastnice ze Slovenska (které účast zakázal zaměstnavatel), všichni přijeli a navíc přivezli dobrou náladu. Workshop proto proběhl podle plánu a v příjemné pracovní a vstřícné atmosféře. Je potřeba s časovým odstupem dodat, že během workshopu k žádné nákaze nedošlo.

Účastníky ze zahraničí se svými příspěvky byli: prof. Lars Uggerhǿj, Aalborg University (Denmark), prof. Roland Becker-Lenz Fachhochshule Nordwestschweiz (Switzerland), prof. dr. Norbert Frieters-Reermann, Westfalen Catholic University of Applied Sciences (Germany) a online byla přítomna  doc. Alžběta Brozmanová -Gregorová, UMB Banská Bystrica (Slovakia). Českých účastníků z partnerských škol a CEKAS bylo 14.

Čeští zástupci oborů sociální práce na univerzitách v Praze, Hradci Králové a Olomouci představili nové specializace, které v projektu připravují pro zavedení do studijních programů navazujícícho magisterského studia. Prezentace zahraničních vyučujících reagovaly na otázky, které jim byly předem zaslány a byly zaměřeny na témata a úkoly, které v projektu řešíme. Druhý den jsme věnovali následujícím panelovým diskusím:

1.Discussion panel: Principles and emphases of master’s study /differentiation from bachelor’s study/

2.Discussion panel: Didactic procedures

3.Discussion panel: Professional practice

Jednotlivé příspěvky s následnými diskusemi a druhý den tématické diskusní panely byly podle hodnocení účastníků neobyčejně přínosné. Zahraniční lektoři byli doslova ”vytěženi” 😊 – jejich informace o studijních programech, praktické výuce, didaktických postupech, přístupech ke studentům, k etickým otázkám atd. byly velmi inspirativní a už dnes je jisté, že napomohou k inovacím na partnerských školách směrem k podpoře praktických dovedností studentů.

Příkladem jednoho z problematckých bodů bylo m.j. financování praxí studentů. V České republice existuje státní přípěvek k financování cílených dlouhodobých praxí studentů pedagogických škol a studentů medicínských oborů – tzv. ”fakultní pracoviště”. Bohužel ani po 30 letech rozvoje oboru sociální práce na českých vysokých školách školách nebyl tento systém pro obor sociální práce zaveden. Školy jsou proto většinou závislé na dobré vůli zaměstnavatelů v sociálních službách, zda na své pracoviště studenty přijmou. Přitom sociální pracovníci jsou většinou přetížení a zaměstnavatel nemůže zřídit  za vlastní prostředky pozice tutorů, kteří by studenty praxí provázeli, aniž by zanedbávali vlastní práci. Je to jeden ze stěžejních problémů zkvalitnění praktické výuky u nás. Dotkli jsme se některých možných cest – např. ”sociální kliniky” nebo ”sociální dílny” zřizované při školách v zahraničí. Na katedře sociální práce FF UK v Praze byl v devadesátých letech pokus tento způsob poskytování praxí studentům zavést, ale skončil na nedostatku finančních prostředků, které jsou na rozjezd a udržení  podobné aktivity potřeba. Dohodli jsme se, že se s těmito, ale i jinými možnými způsoby financování blíže seznámíme, do jaké míry by byly v současnosti či blízké budoucnosti reálné u nás. Protože jednání se státními institucemi (MŠMT) ze strany například Asociace vzdělavatelů v sociální práci nebyla dosud úspěšná.

 

Irena Tomešová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *